Boże Narodzenie po japońsku

Mówiąc o Japonii, zawsze zwracamy uwagę na różnice kulturowe. Choć może się wydawać, że we współczesnym świecie te różnice powoli się zacierają, to jest to dość złudne założenie, bo choć Japończycy są zakochani w kulturze zachodniej oraz amerykańskiej, nadal pozostają Japończykami, co lubią podkreślać na każdym kroku.
Najbardziej widoczne różnice można zauważyć w sposobie obchodzenia świąt. Oczywiście w Japonii obchodzone są takie tradycyjne dla nich święta jak hanami czy tsukimi, jednak Japończycy, z zamiłowania do obchodzenia każdej okazji wartej świętowania, zaadaptowali również kilka świąt typowych dla kultury Zachodniej Europy. Jednym z nich jest oczywiście hucznie obchodzone Boże Narodzenie, choć dla przeciętnego Japończyka są to święta równie egzotyczne jak dla nas święta buddyjskie. Japoński sposób obchodzenia Bożego Narodzenia jednak diametralnie rożni się od naszego sposobu świętowania. W Japonii święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim wydarzenie komercyjne. Nie są dniami wolnymi od pracy, a chrześcijanie w japońskim społeczeństwie nie mają jakichś specjalnych względów. W żadnym wypadku nie są to dni wolne od pracy. Święta wypadają między 23 grudnia, które jest dniem wolnym, ponieważ obchodzi się wtedy urodziny cesarza oraz wolnym od pracy Nowym Rokiem, obchodzonym 1 i 4 stycznia. Boże Narodzenie świętuje się spotkaniami z przyjaciółmi, obdarowywaniem prezentami oraz umawianiem się na randki z kimś szczególnym, dlatego są one widoczne przede wszystkim w centach handlowych, sklepach, a może przede wszystkim, w reklamach. Szał świątecznych zakupów zaczyna się w okolicach 6 grudnia, kiedy to obchodzone są Mikołajki, również zaadaptowane przez Japończyków.
Właściwie ciężko doszukiwać się konkretnych powodów, dla których Boże Narodzenie jest obchodzone w Japonii, ponieważ jest to święto egzotyczne dla tamtejszej kultury i najbardziej popularnych religii. Mimo to święta są obchodzone chętnie i dość hucznie, chociaż mają one typowo komercyjny wymiar. Japończycy, utożsamiając się z kulturą zachodnią, pokazują, że tak właściwie są na nią otwarci i starają się poniekąd być jej częścią, jednak dla przeciętnego mieszkańca Europy już sam sposób świętowania Bożego Narodzenia może wydawać się egzotyczny.

Comments are closed.