Dzieciaki współczesnej Japonii

Japonia jest bardzo egzotycznym krajem dla obcokrajowców. Nie są to różnice wynikające jedynie z tradycji czy kultury japońskiej rozumianej w ogólnym pojęciu. Na dzień dzisiejszy częściej o Japonii mówi się w wymiarze jej kultury popularnej, szczególnie tej dotyczącej młodzieży. Chyba jednym z ciekawszych tematów jest tutaj kwestia subkultur, które w japońskim wydaniu są o wiele bardziej atrakcyjne niż te znane z naszego podwórka.
Podstawową kwestią jest tu ogromna popularność i różnorodność młodzieżowych subkultur japońskich. Jest to spowodowane tym, że właściwie w wieku 5 lat dziecko jest „wchłaniane przez system”, czyli rozpoczyna swoją edukację. Japończycy dążą do bycia bardzo spójną grupą społeczna. W szkołach normą są mundurki, co dotyczy również uczelni wyższych. W późniejszym wieku praca w dużej firmie również wymaga od pracownika odpowiedniego „umundurowania” w postaci garniturów i biurowych spódnic. Właśnie to stało się podstawowym powodem do buntu w japońskim społeczeństwie. Japońskie subkultury są raczej subkulturami głoszenia pewnego wyglądu niż konkretnych przekonań. Japońskie subkultury są bardzo różnorodne i charakterystyczne. Przykładami mogą być tu gothic lolita, maido, visual kei czy najbardziej rzucające się w oczy i szokujące ganguro. Ta ostatnia subkultura japońska wyewoluowała z tak zwanych kogayru, czyli namiastki subkultury utożsamianej z uczennicami, które ostentacyjnie obnosiły się ze słabością do rozrywek, mocnej opalenizny i farbowania włosów. Ganguro znaczy mniej więcej tyle co czarna twarz, ponieważ nadużywanie sztucznej opalenizny jest w ich przypadku znakiem rozpoznawczym. Do tego dochodzi kontrastowy makijaż, włosy tlenione do blondu oraz bajecznie kolorowe ubrania. Co ciekawe- właściwie każda subkultura ma mnóstwo odłamów, stylów i odmian, funkcjonujących współcześnie na równi ze sobą.
Często taka przynależność do subkultury japońskiej jest weekendową zabawą, co jest doskonale widoczne w niektórych dzielnicach większych miast, kiedy w jedyny dzień wolny od szkoły na ulice wylegają tłumy poprzebieranych młodych ludzi. Dla przeciętnego Europejczyka wygląd i zachowanie młodzieży może być szokujące, dla Japończyków to swoistego rodzaj wentyl bezpieczeństwa, który zaakceptowali.

Comments are closed.