Japonia rowerami stoi

To, co jest bardzo charakterystycznym widokiem w Japonii, to zatłoczone ulice i ilość ludzi mieszkających w ogromnych aglomeracjach miejskich. Jest to oczywiście spowodowane nierównomiernym rozmieszczeniem ludności na terenie wysp japońskich ze względu na niesprzyjające ukształtowanie terenu. Większość drobnych wysp i terenów górzystych nie nadaje się do zamieszkania dla tak rozwiniętego społeczeństwa, dlatego największe zagęszczenie ludności występuje w pasie równinnym na południowo- wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu pomiędzy Tokio a Hiroshimą. Japońskie aglomeracje miejskie zostały przygotowane w sposób możliwie najbardziej efektywny dla mas ludzi, którzy przemieszczają się między ich centrami a obszarami podmiejskimi. Mimo doskonałej organizacji transportu miejskiego, ogromnym powodzeniem cieszą się tu rowery. Rower w Japonii jest podstawowym środkiem komunikacji praktycznie dla każdego Japończyka. Korzystają z nich zarówno biznesmeni, jeżdżąc w garniturach, jak i policja, dla której rower jest doskonałym sposobem na przemieszczanie się w wąskich i zatłoczonych uliczkach miast. Rowery są wykorzystywane choćby do tego, żeby dostać się do pobliskiej stacji metra, skąd Japończycy dojeżdżają w różne części miasta.
Ilość rowerów w japońskich miastach oraz ich popularność mogą zaskoczyć niejednego obcokrajowca. Charakterystyczne dla dużych miast japońskich jest to, że spore powierzchnie zostały zaadaptowane na potrzeby parkingów rowerowych. To typowy widok na przykład pod centrami handlowymi oraz w okolicach stacji metra czy kolejowych, gdzie obecność ogromnych parkingów dedykowanych rowerom jest normą. Posiadanie samochodu i różnych akcesorii do niego takich jak szampon samochodowy w Japonii mija się z celem. Niestety ilość rowerów nie współgra z zasadami poruszania się po mieście. Zazwyczaj obowiązuje jedna zasada- ich brak. Często młodzi ludzie jeżdżą w dość brawurowy sposób po zatłoczonych chodnikach, co skutkuje wieloma wypadkami.
Rower w Japonii jest doskonałym środkiem transportu, zarówno dla mieszkańców jak i przyjezdnych. Choć ceny nowych rowerów są dość wysokie, opłaca się zainwestować w rower z drugiej ręki, kupowany nawet wyłącznie na czas pobytu. Poza tym poruszanie się na rowerze pozwala na zasmakowanie choćby cienia tego, jak wygląda życie codzienne w Japonii.

Comments are closed.