Koci symbol Japonii

Z Japonią kojarzy się wiele symboli. Najczęściej nawiązują one do historii bądź kultury japońskiego społeczeństwa. Jednym z takich symboli, spopularyzowanym nie tylko na terenie wysp japońskich, ale również funkcjonujące poza granicami kraju, jest wizerunek kota z uniesioną łapką. Nazywa się go języku japońskim maneki neko, co znaczy tyle, co kot wabiący, zapraszający.
Pierwotnie najczęściej były to figurki, choć dzisiaj ten wizerunek zdobi zarówno różnego rodzaju gadżety jak i ubrania, rysunki czy nawet tatuaże. Najbardziej typowym wizerunkiem jest siedzący kot, z uniesioną na wysokości ucha jedną łapką. Najczęściej lewą. Taka kocia figurka z uniesioną lewą łapką jest w Japonii stawiana szczególnie przy wejściach do restauracji, hoteli czy domów. Wierzy się, że jest to talizman przyciągający szczęście i gości. Spotyka się również figurki z uniesioną prawą łapką, które mają przynosić szczęście w pieniądzach. Niekiedy można natknąć się na wizerunki kotów z uniesionymi obiema łapkami. To, jakim konkretnie figurka jest talizmanem, zależy również od jego koloru. Najpopularniejszą wersją jest trójkolorowy kotek z krótkim ogonem, nawiązujący do typowo japońskiej rasy kotów Bobtail. Takie umaszczenie określa się mianem trikolor, a w języku japońskim mike neko. Wierzy się, że przynoszą one szczęście właścicielom, dlatego często obdarowuje się nimi bliskie osoby. Drugą w popularności wersją japońskich figurek maneki neko jest kot w białym umaszczeniu. Czarny, zdecydowanie rzadziej spotykany, ma być amuletem przeciw złu. Spotyka się również maneki neko pomalowane na złoto, które mają przyciągać bogactwo, czerwone chroniące przed chorobami i staropanieństwem lub nawet różowe, mające zapewnić powodzenie w miłości.
Geneza powstania tego symbolu nie jest do końca znana. Aktualnie funkcjonuje kilka legend i opowiadań. Każda jest zgodna w jednym- japońskie maneki neko symbolizują zawsze szczęście, gestem łapki zapraszając wyłącznie to, co dobre, do domu. Ten koci symbol jest bardzo popularny w Japonii. Jest również chętnie kupowany pod rożnymi postaciami przez turystów odwiedzających Japonię.

Comments are closed.