Uprzejmość w japońskim domu

Udając się do Japonii, należy pamiętać, a przede wszystkim zaznajomić się, z podstawami japońskiej etykiety. Oczywiście Japończycy goszczący nas w domu pamiętają, że jesteśmy obcokrajowcami i wywodzimy się z zupełnie innej kultury, przymykając oko na wiele rzeczy, ale warto znać podstawowe zasady zachowania się korzystając z japońskiej gościny, by już na wstępnie nie zrobić gafy.
Korzystając zaproszenia Japończyka, by odwiedzić go w domu, powinno się pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim na samym początku witamy się z rodziną. Lepiej wykorzystać w tym celu ukłon, bo choć Japończycy znają europejski zwyczaj witania się z uściśnięciem dłoni, będąc w towarzystwie nie wypada forsować swoich, zupełnie egzotycznych dla Japończyków zwyczajów. Szczególnie, gdy korzystamy z gościny.
Zwyczajem jest również przynoszenie ze sobą drobnych prezentów. Dobrze widziane jest przyniesienie przygotowanego przez siebie jedzenia, który jest specjałem kulinarnym typowym dla naszej domowej kuchni, charakterystycznym dla regionu lub kraju. Bardzo łatwo jest popełnić gafę siedząc przy samym stole japońskim, związaną wyłącznie ze zwyczajami jedzenia. Warto zaznajomić się z tymi zasadami, nim zagościmy przy japońskim stole. Co prawda Japończyk w reakcji na naszą niewiedze i nieporadność najwyżej zachichocze i raczej nie powie wprost, co takiego źle zrobiliśmy, co wynika z ich grzeczności w stosunku do gości, ale ograniczanie takich sytuacji do minimum jest zdecydowanie w dobrym tonie.
Typowym zajęciem w sytuacji, kiedy odwiedzamy znajomych Japończyków w ich domu, jest rozmowa. Powinniśmy się pohamować wtedy z silnymi emocjami oraz kontrowersyjnymi opiniami, ponieważ Japończycy nie są aż tak wylewni towarzyskich rozmowach jak Europejczycy. W japońskiej dyskusji możemy wyróżnić dwa style opinii- honne oraz tatemae. Honne to tak zwana prawdziwa opinia, ale w stosunku do gości najczęściej korzysta się z tatemae, które jest opinią kierowana pod rozmówcę. Jest to stosowane z czystej kurtuazji i przyjętego konwenansu. Przed skorzystaniem z zaproszenia do japońskiego domu, naprawdę warto zaznajomić się z tymi zasadami. To pozwoli już na wstępie wywrzeć dobre wrażenie w miejsce wzbudzania cichego chichotu.

Comments are closed.